Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Chłodnik litewski z botwinki

 Klasyczne polskie danie podawane w okresie letnim, idealnie sprawdza się w upalne dni kiedy nie mamy ochoty na ciężkie potrawy oraz stanie nad parującymi garnkami. Chłodnik jest daniem jednogarnkowym, niewymagającym dużego nakładu pracy oraz zbyt dużych umiejętności. Ze starych historii babci słyszałam, że można go jeść z ugotowanymi jeszcze gorącymi ziemniakami wrzuconymi do zupy dodatkowo polanymi skwarkami. Ilość składników podana na 3 litry wyśmienitego chłodnika. Składniki na chłodnik litewski z botwinki: Duży pęczek botwinki 250 ml kefiru 1 litr gęstego jogurtu naturalnego 2 świeże ogórki szklarniowe pęczek rzodkiewek  koper 1 litr wody warzywna kostka bulionowa sól pieprz ziele angielskie liście laurowe jajka po jednym na talerz zupy Jak wykonać chłodnik litewski z botwinki: Botwinkę dobrze umyć i pokroić. Buraczki obrać ze skórki, całość posiekać, Buraczki z liściem laurowym, kostką warzywną, zielem angielskim gotować na małym ogniu w dużym garnku około 30 minut, po tym czasie

Zdrowe śniadania: owsianka z nasionami chia

Coraz bardziej "modnym" staję się zdrowe odżywianie co mnie bardzo cieszy ponieważ mogę się z wami dzielić moimi codziennymi śniadaniami. Chcąc odżywiać się zdrowiej musimy pamiętać aby również nie przesadzać w drugą stronę. Jedząc owsianki takie jak ja dzisiaj musimy pamiętać o podstawowych zasadach:


Błonnik: 20-40 g/ na dorosłą osobę, zdecydowanie jednak nie mniej niż 20 g/osobę na dobę. Dawka optymalna, zalecana przez większość specjalistów to 30-40 g na osobę na dobę. 

Nie możemy zjadać za dużo błonnika bo działa na nasz układ trawienny jak miotełka, jeśli zjemy go za dużo wymiecie wszystko, dlatego trzeba znać właściwości produktów a nie kierować się tylko ich wyglądem. 
Nasionka chia- ostatnio bardzo popularne, pyszne, słodkie same w sobie, dobrze działające na nasz organizm. Szybko napełniają nasze brzuszki ponieważ powiększają się aż 9krotnie, jednak działają jak siemię lniane więc proponuję nie więcej niż łyżeczkę(suchych) nasionek dziennie do naszej owsianki
Błonnik/otręby w pałeczkach lub naturalny- jest napakowany "miotełkami" i z tym najbardziej musimy uważać ponieważ jeżeli zjemy pół kubka otrębów to możemy nabawić się bólu brzucha, zależy to oczywiście od człowieka i jego przemiany materii ale na co dzień proponuję do naszych płatów owsianych dodawać raczej świeże owoce(latem) lub suszone które mają więcej cukru(zimą) a otrębów zależy od dnia ale raczej łyżeczkę lub małą garstkę pałeczek błonnikowych. Pamiętajmy, że same płatki już mają dużo właściwości odżywczych i nie potrzebujemy ich na codzień tak drastycznie zmieniać.
Płatki- ja używam mieszanki płatków jaglanych, owsianychjęczmiennych i górskich dla każdego coś innego (linki do opisu właściwości poszczególnych produktów)


Taka porcja płatków zapełni nas na wiele godzin i wspomoże trawienie dzięki czemu będziemy się lepiej czuć, ale raz dziennie w zupełności nam wystarczy, przy zrównoważonej diecie.
Jeśli nie mamy czasu rano pżyrządzać płatków możemy je na noc zalać wodą lub mlekiem do rana nasiąkną i trzeba będzie je tylko podgrzać lub dodać do jogutru.

Ps- nie używajcie cukru do waszych płatków zastąpcie je łyżeczką konfitury, miodem(pierzgą w miodzie)lub owocami. Po tygodniu na pewno się przyzwyczaicie.



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty