Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Chłodnik litewski z botwinki

 Klasyczne polskie danie podawane w okresie letnim, idealnie sprawdza się w upalne dni kiedy nie mamy ochoty na ciężkie potrawy oraz stanie nad parującymi garnkami. Chłodnik jest daniem jednogarnkowym, niewymagającym dużego nakładu pracy oraz zbyt dużych umiejętności. Ze starych historii babci słyszałam, że można go jeść z ugotowanymi jeszcze gorącymi ziemniakami wrzuconymi do zupy dodatkowo polanymi skwarkami. Ilość składników podana na 3 litry wyśmienitego chłodnika. Składniki na chłodnik litewski z botwinki: Duży pęczek botwinki 250 ml kefiru 1 litr gęstego jogurtu naturalnego 2 świeże ogórki szklarniowe pęczek rzodkiewek  koper 1 litr wody warzywna kostka bulionowa sól pieprz ziele angielskie liście laurowe jajka po jednym na talerz zupy Jak wykonać chłodnik litewski z botwinki: Botwinkę dobrze umyć i pokroić. Buraczki obrać ze skórki, całość posiekać, Buraczki z liściem laurowym, kostką warzywną, zielem angielskim gotować na małym ogniu w dużym garnku około 30 minut, po tym czasie

Świąteczny piernik zamknięty w słoiczku

 Świąteczny piernik można jeść na wiele sposobów w tradycyjny sposób przekładany powidłami, marcepanem i oblany czekoladą lub w nieco lżejszym wydaniu, zaskakująco uroczych deserów z kawowym kremem. Kiedy nie mamy czasu na zakupy dużej ilości składników, czasem chwytamy za gotowe rozwiązania, ale zawsze sprawdzając skład danego produktu z powodu alergii lub po prostu dużej ilości ulepszaczy. Ja w tym roku wybrałam piernik Delecta duża blacha (post niesponsorowany), skład prosty i dobry, wyrasta rewelacyjnie, ale dodałam 100 ml wody więcej niż w przepisie, wtedy ciasto jest lżejsze i bardziej pulchne. Deser sam w sobie jest szybki w przygotowaniu, piernik można upiec nawet dwa dni wcześniej. A piernik zastąpić biszkoptem lub ciastem czekoladowym i przepis zmienia się na całoroczny. Przepis na 15 mini deserków


Składniki:

Ciasto:

  • Piernik Delecta duża blacha
  • plus extra 100 ml wody
  • bakalie 2 garście
Krem:
  • 750 ml śmietanki 36%
  • 1 budyń śmietankowy
  • 2-3 łyżki kawy instant crema
  • 3-4 łyżki cukru pudru

Dodatki i nasączenie:

  • 2 dojrzałe pomarańcze
  • 5 łyżek wódki
  •  zwykłej lub smakowej
  • 2 kwaśne jabłka najlepiej szare renety
  • łyżeczka cukru pudru
  • Dekoracje w formie, precli, pierniczków, drażetek lub kandyzowanych owoców


Wykonanie:

  1. Ciasto wykonuje według przepisu na opakowaniu z dodatkiem extra wody oraz bakalii. Ciasto Wylewam na dużą blachę do pieczenia. Po upieczeniu zostawiam do ostygnięcia, po czym kruszę je w rękach.
  2.  Gotuje budyń w 400 ml mleka z dodatkiem łyżki cukru, odstawiam do ostygnięcia koniecznie pod przykryciem, aby nie zrobił się kożuch.
  3. Pomarańcze kroję w drobną kostkę, zlewam cały pozostały sok do miseczki, zalewam alkoholem i odstawiam.
  4. Jabłka obieram i kroje w drobną kosteczkę, umieszczam w garnku, podlewam 100 ml wody. Gotuje na wolnym ogniu, aby jabłka zmiękły, ale nie rozpadły się na mus. Jeśli będą zbyt kwaśne, dodaje odrobinę cukru, ale nie za dużo tylko do złamania smaku.
  5. Kiedy wszystkie składniki są gotowe, ubijam schłodzoną śmietankę, dodaje cukier, kawę oraz budyń łyżka po łyżce, pamiętaj, aby nie przebić masy.
  6. Deserki robie w dowolnych naczyniach, najlepiej sprawdzą się słoiczki po jogurtach z biedronki lub małe szklaneczki.
  7. Na dnie umieszczam warstwę pokruszonego ciasta, nasączam łyżką płynu z pomarańczy oraz pomarańczami, nakładam łyżkę kremu znowu ciasto, jabłka, krem i na wierzch posypuje reszta ciasta, dekoruję, wstawiam na noc do lodówki gotowe :)



Komentarze

Popularne posty