Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Chłodnik litewski z botwinki

 Klasyczne polskie danie podawane w okresie letnim, idealnie sprawdza się w upalne dni kiedy nie mamy ochoty na ciężkie potrawy oraz stanie nad parującymi garnkami. Chłodnik jest daniem jednogarnkowym, niewymagającym dużego nakładu pracy oraz zbyt dużych umiejętności. Ze starych historii babci słyszałam, że można go jeść z ugotowanymi jeszcze gorącymi ziemniakami wrzuconymi do zupy dodatkowo polanymi skwarkami. Ilość składników podana na 3 litry wyśmienitego chłodnika. Składniki na chłodnik litewski z botwinki: Duży pęczek botwinki 250 ml kefiru 1 litr gęstego jogurtu naturalnego 2 świeże ogórki szklarniowe pęczek rzodkiewek  koper 1 litr wody warzywna kostka bulionowa sól pieprz ziele angielskie liście laurowe jajka po jednym na talerz zupy Jak wykonać chłodnik litewski z botwinki: Botwinkę dobrze umyć i pokroić. Buraczki obrać ze skórki, całość posiekać, Buraczki z liściem laurowym, kostką warzywną, zielem angielskim gotować na małym ogniu w dużym garnku około 30 minut, po tym czasie

Wegańskie pączki z dżemem i śmietanką


 Witajcie kochani, przedstawiam Wam przepis na wegańskie pączki  bez jajek i mleka. Pączki możemy podawać tradycyjnie obsypane cukrem pudrem polane lukrem lub w wersji "hamburgerowej" którą dzisiaj pokażę krok po kroku z domowym dżemem borówkowym oraz śmietanką tradycyjną, którą można zastąpić z powodzeniem śmietanką roślinną z alpro lub kokosową. Czas przygotowania ok. 2h 



Składniki na 24 wegańskie pączki z dżemem:

  • 500 gram mąki pszennej
  • 90 gram cukru
  • 50 gram oleju kokosowego
  • 300 ml wody lub mleka roślinnego
  • 2 łyżki spirytusu
  • opakowanie suchych drożdży lub 20 g świeżych
  • dżem
  • 500 ml śmietanki do ubijania
  • olej do smażenia

Wegańskie pączki - przepis:

  1. Do wykonania zaczyn: w dużej misce  rozpuszczamy rozkruszone drożdże, 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę mąki, z mlekiem mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15-20 minut.( przy drożdżach suchych pomijamy ten etap)
  2. Po tym czasie do drożdży dodajemy stopniowo mąkę oraz cukier. Po dodaniu mąki dodajemy olej, a następnie spirytus, cały czas ugniatając ciasto ręcznie lub robotem planetarnym.
  3. Ciasto wyrabiamy przez kilka minut. Pozostawiamy je do wyrośnięcia w ciepłym miejscu pod przykryciem.
  4. Ciasto wyjmujemy, podsypujemy blat mąką, ugniatamy je jeszcze przez chwilę i wałkujemy na grubość ok. 2 cm. Szklanką wykrawamy kółka, które układamy na blacie (również podsypanym mąką). Pączki przykrywamy ściereczką i czekamy aż dobrze wyrosną, około 30 minut.
  5. Około litr oleju porządnie rozgrzewamy. Zanim wrzucicie pączki, sprawdźcie, czy olej jest dobrze rozgrzany, wrzucając kawałeczek ciasta.
  6. Pączków nie należy smażyć na dużym ogniu, bo wyjdą surowe w środku, wystarczy średni palnik. 
  7.  Ja użyłam patelni do smażenia, dzięki temu zmieściło się na niej 5 pączków. Smażymy z każdej strony przez 2-3 minuty. Najlepiej jest zacząć smażyć pączki z tej wyrośniętej, górnej strony, wtedy ta dolna ma czas wyrosnąć i robią się okrągłe, a także powstaje jaśniejszy pasek w poprzek pączka.
  8. Pączki odkładamy na ręcznik papierowy do odsączenia z nadmiaru tłuszczu
  9. Po ostygnięciu pączki możemy posypać cukrem pudrem, oblać lukrem z cytryną lub zrobić hamburgery.
  10. Rozkrajemy pąki na pół, smarujemy ulubionym dżemem. Ja użyłam borówkowego lekko kwaśnego w smaku, do tego ubijamy śmietankę z odrobiną cukru pudru, śmietan-fix oraz olejkiem cytrynowym. Wyciskamy szprycą bitą śmietanę na połówki pączków, zakrywamy i gotowe!



Komentarze

Popularne posty