Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Chłodnik litewski z botwinki

 Klasyczne polskie danie podawane w okresie letnim, idealnie sprawdza się w upalne dni kiedy nie mamy ochoty na ciężkie potrawy oraz stanie nad parującymi garnkami. Chłodnik jest daniem jednogarnkowym, niewymagającym dużego nakładu pracy oraz zbyt dużych umiejętności. Ze starych historii babci słyszałam, że można go jeść z ugotowanymi jeszcze gorącymi ziemniakami wrzuconymi do zupy dodatkowo polanymi skwarkami. Ilość składników podana na 3 litry wyśmienitego chłodnika. Składniki na chłodnik litewski z botwinki: Duży pęczek botwinki 250 ml kefiru 1 litr gęstego jogurtu naturalnego 2 świeże ogórki szklarniowe pęczek rzodkiewek  koper 1 litr wody warzywna kostka bulionowa sól pieprz ziele angielskie liście laurowe jajka po jednym na talerz zupy Jak wykonać chłodnik litewski z botwinki: Botwinkę dobrze umyć i pokroić. Buraczki obrać ze skórki, całość posiekać, Buraczki z liściem laurowym, kostką warzywną, zielem angielskim gotować na małym ogniu w dużym garnku około 30 minut, po tym czasie

Kluski leniwe

Cześć kochani, ten tradycyjny prosty przepis powinien znaleźć się na liście obowiązkowej w każdym polskim domu. Jest niezwykle prosty i smaczny, kluski są idealne dla dzieci, bo są delikatne i można podawać je dzieciom na słodko z cukrem i śmietaną  lub z zasmażką odgrzane na patelni. Nazwa jest zależna od regionu kluski leniwe lub pierogi leniwe. 


Składniki na kluski leniwe:


  • 500 g twarogu z wiaderka lub zmielonego
  • 2 jajka
  • 3/4 szklanki mąki pszennej typu 450 
  •   pół łyżeczki soli do gotowania i 2 szczypty do ciasta
  • mąka do wysypania na stolnicę
  • 2 łyżki masła

Zasmażka:

  • 3 łyżki masła
  • 3 łyżki bułki tartej pszennej lub żytniej




Jak zrobić kluski leniwe:


  1. Wszystkie składniki mieszamy najpierw widelcem, kiedy konsystencja już będzie gładka, wtedy przenosimy ciasto partiami na stolnice lub dużą deskę.
  2. Ciasto będzie delikatnie klejące, dlatego ważne jest, aby do formowania wałeczków mieć umyte, suche ręce oprószone w mące, jeśli dodamy zbyt dużo mąki, kluseczki będą twarde.
  3. W międzyczasie  zagotowujemy w dużym garnku wodę z solą.
  4. Z uformowanych wałeczków najlepiej przygotowywać po dwa na raz o średnicy mniej więcej 2cm kroimy ciasto na szersze paseczki tak jak lubimy i wrzucamy do gotującej się wody. 
  5. Po wrzuceniu mieszamy nasze pierogi, aby nie przywarły do dna i po wypłynięciu odczekujemy ok.1-2 minut, aby je wyłowić łyżką cedzakową i przenosimy do miski z masłem
  6. Zasmażkę robimy na małej patelni, najpierw rozpuszczając masło i po roztopieniu dodajemy bułkę tartą, mieszamy, aż bułka wchłonie masło i smażymy na małym ogniu około minuty, jeżeli zasmażka będzie zbyt zwarta, dodajemy trochę masła. Gotową zasmażką polewamy kluski leniwe.
  7. Smacznego! 

Komentarze

Popularne posty