Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Chłodnik litewski z botwinki

 Klasyczne polskie danie podawane w okresie letnim, idealnie sprawdza się w upalne dni kiedy nie mamy ochoty na ciężkie potrawy oraz stanie nad parującymi garnkami. Chłodnik jest daniem jednogarnkowym, niewymagającym dużego nakładu pracy oraz zbyt dużych umiejętności. Ze starych historii babci słyszałam, że można go jeść z ugotowanymi jeszcze gorącymi ziemniakami wrzuconymi do zupy dodatkowo polanymi skwarkami. Ilość składników podana na 3 litry wyśmienitego chłodnika. Składniki na chłodnik litewski z botwinki: Duży pęczek botwinki 250 ml kefiru 1 litr gęstego jogurtu naturalnego 2 świeże ogórki szklarniowe pęczek rzodkiewek  koper 1 litr wody warzywna kostka bulionowa sól pieprz ziele angielskie liście laurowe jajka po jednym na talerz zupy Jak wykonać chłodnik litewski z botwinki: Botwinkę dobrze umyć i pokroić. Buraczki obrać ze skórki, całość posiekać, Buraczki z liściem laurowym, kostką warzywną, zielem angielskim gotować na małym ogniu w dużym garnku około 30 minut, po tym czasie

Tradycyjne bułeczki drożdżowe jak u babci M

Witajcie kochani, w dniu kiedy upływa 10 lat od momentu kiedy założyłam bloga. Miałam już nie raz go zawiesić, odpuścić, ale koniec końców stwierdziłam, że puki mam jeszcze głowę pełną pomysłów a zamiłowanie do kulinariów wciąż nie słabnie to dlaczego miałabym dać za wygraną? Oto 101 przepis! Na bułeczki jak u babci. Ze śliwkami oraz słodkim twarożkiem. Ten smak masła z kruszonki przypomina wszystkie letnie dni z dzieciństwa kiedy to życie upływało na zabawie aż do zmierzchu, nogi były obdrapane i zdarte od biegania w kłosach zboża oraz wspinania po drzewach. Ale zawsze przychodził czas na przepięknie pachnące bułeczki babci Marysi. Nikt nie odmówił! A kruszonki było zawsze za mało! Dlatego zapraszam was w podróż do dziecięcych lat. Ilość składników starcza na 30 niewielkich bułeczek. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

       Składniki na ciasto:

 • 3,5 szklanki mąki typu 450 tortowej

 •2 całej jajka 

• dwa żółtka 

• niecała szklanka cukru

 •50 gram drożdży.

 • 1/2 kostki miękkiego  masła 

Składniki na kruszonkę: 

1/2 kostki masła tyle samo cukru i mąki krupczatki. 

Składniki na farsz: 

•500 gram tłustego twarogu.

 • cukier dla smaku 

• mocno dojrzałe śliwki. 

Przygotowanie: 

1. Na początek przygotowujemy rozczyn z drożdży, połowy szklanki letniego mleka, łyżki cukru oraz dwóch łyżek mąki, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce.

 2. Po tym czasie kiedy zaczyn urósł, do miski wlewam resztę mleka, miękkie masło, cukier zaczynam miksować na małych obrotach (ja mam specjalną szpatułkę w robocie kuchennym, ale można też wyrabiać ręcznie)   Dodaje stopniowo przesianą mąkę, ciasto po wyrobieniu powinno być lekko lepiące, ale nie zbite jak do pizzy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. 3. Mieszamy składniki kruszonki, ale tym razem z zimnym masłem. Jeżeli kruszonka za bardzo się sypie to dodajemy więcej masła a jeżeli za bardzo klei wtedy mąki. Odkładamy do zamrażalnika. 


4. Twaróg mieszamy z cukrem w miseczce. Śliwki myjemy, osuszamy i kroimy na ćwiartki. Są dwie metody wyrabiania bułeczek pierwsza to odciąć spory kawałek ciasta wyłożyć na obsypaną mate lub stolnicę delikatnie rozciągnąć dłońmi na gruby placek i wyciąć szklanką placuszki. Druga to robimy gruby rulon z ciasta i odcinamy plastry wg uznania. Obtaczamy w mące z obu stron. 5. Następnie w rękach rozgniatamy placuszek i łyżką nakładamy twaróg oraz uprzednio pokrojone śliwki (wystarczy ćwiartka śliwki na bułeczkę) łączymy ze sobą brzegi i układamy łączeniami do dołu na dużej tortownicy. 

6. Smarujemy pozostałym białkiem, kruszonkę wyciągamy z zamrażalnika i ścieramy na tarce o grubych oczkach wprost na bułeczki. Odstawiamy pod ściereczką do wyrośnięcia, a piekarnik nastawiamy na 160 C, pieczemy 18-25 minut do suchego patyczka  studzimy.

Smacznego! 








Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty